czwartek, 27 stycznia 2011

Warsztat pisarza

Najnowsza pozycja z roku 2010 dla pisarzy to "Warsztat pisarza - Jak pisać, żeby publikować" autorstwa Dwight V. Swain'a. Liczy 343 str. wydana przez wyd. AG-TEL. Jest to słynny amerykański podręcznik dla pisarzy.

Ze wstępu:
Lojalnie uprzedzam - w tej książce będziemy zajmowali się wyłącznie jednym tematem: pisaniem, czyli twórczym procesem wyczarowywania opowieści literackiej, wywoływania jej niejako z głębin umysłu autora. Moim celem jest pokazanie adeptom pisarstwa, jak tego dokonać możliwie szybko i bezboleśnie.
Przedstawione tu techniki wykorzystywane są w sposób mniej lub bardziej świadomy przez pisarzy. Okazało się bowiem, że bardzo skutecznie pomagają stworzyć wciągające historie, które dobrze się czyta. A przecież to takie właśnie chcą pisać profesjonaliści. Techniki te, będące przede wszystkim narzędziami, nie wpływają na jakość artystyczna utworów powstałych przy ich użyciu.
Żaden pisarz nie wykorzystuje wszystkich opisanych tu metod. Żadnemu też nie udało się ich wszystkich pominąć. To, jak i czy w ogóle odgrywają swoją rolę, zależy wyłącznie od stosującej je osoby. Krótko mówiąc, oto chwyty i techniki publikującego pisarza.
To wszystko, co oferuje ta książka.
Dwight V. Swain

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz