czwartek, 27 stycznia 2011

Sztuka pisania

W 1996r. wydawnictwo Galaktyka wydało książkę pt. "SZTUKA PISANIA". Są to artykuły napisane dla Writer's Digest przez znanych pisarzy i wydawców. Z tej książki liczącej 288 str. można dowiedzieć się jak tworzyli najlepsi.

Dobra literatura budzi emocje czytelników, przyspiesza tętno, stawia pytania i podsuwa odpowiedzi. Jak tego dokonywać za pomocą słów radzi "Writer's Digest" - czasopismo od 75 lat uważane przez pisarzy za autorytatywne źródło wiedzy.

Świadomi, że mądre rady nigdy się nie starzeją, redaktorzy współczesnego "Writer's Digest" przesiali zawartość dawnych numerów i wybrali do tej książki to, co najlepsze. Są więc w niej zawsze aktualne wskazówki dotyczące pisania dialogu, których udziela Erle Stanley Gardner. Zasady charakterystyki postaci wyjaśnia Louis L'Amour, twórca bohaterów westernów. Młody Irving Wallace wspomina jak pisał artykuły, które już wtedy przynosiły mu sławę. W tajniki powieści grozy wprowadza czytelnika pisarz, stojący dopiero na progu sukcesu, dziś jeden z najsłynniejszych: Stephen King. Zdobywca Nagrody Pulitzera, Marc Connelly, przedstawia na kartach tej książki swoją teorię dramatopisarstwa. Isaac Asimov zastanawia się nad przyszłością zawodu pisarza. S.S. Van Dine wręcza klucz do opowieści niesamowitych. Harlan Ellison porusza temat powołania pisarskiego... a jest to zaledwie ułamek spisu treści.

Wśród autorów dzielących się swymi doświadczeniami znajdują się tacy mistrzowie, jak Michael Crichton, Pearl Buck, Kurt Vonnegut, Ray Bradbury, Upton Sinclair, Tornton Wilder, John Steinbeck, Robert Ludlum, James Michener i wielu, wielu innych.

[Galaktyka, 1996]

3 komentarze:

 1. Witam!
  Znalazłam dzisiaj tę stronę i czytam od początku. Chyba troszkę tu i ówdzie skomentuję.
  Tej książki nie znam, czy możesz ją w jakiś sposób ocenić, na przykład przez porównanie z książką Dwighta Swaina i Alberta Zuckermana?

  OdpowiedzUsuń
 2. Tą książkę napisało wielu autorów, nie tylko pisarzy ale i wydawców. Pisarze są z różnych dziedzin, można się dowiedzieć, jak powstaje powieść, reportaż, poezja itd. Wciągająca pozycja, dużo ciekawych subiektywnych spostrzeżeń. Jest to rodzaj antologii z działalności pisma dla pisarzy "Writer's Digest" (nie mylić z "Reader's Digest" ;-))

  OdpowiedzUsuń
 3. Ha! Złapałam się na podobieństwie nazw, dzięki, że mi wyjaśniłeś :-)
  Zaraz popatrzę na ich stronę, ach! ten angielski.
  A książka zapewne nie do zdobycia?

  OdpowiedzUsuń