Niech wena zagości pod nasze strzechy abyśmy przeżyli płodny w twórczość rok.
Niech książki rosną w siłę a wydawnictwa w potęgę.
Pisarze wszystkich krajów łączcie się !!!!!!!
Każdy człowiek ma potrzebę opowiadania różnych historii. Nie każdy lubi je jednak zapisywać. Ten blog jest dla tych, którzy marzą o pisaniu i chcieliby kiedyś zobaczyć swoją książkę w druku albo przynajmniej opowiadanie w jakimś periodyku. Wszystko przed nami. Ja też o tym marzę. Dlatego zbieram tutaj materiały potrzebne do pisania: cenne porady, książki o pisaniu wydane w Polsce, wydawnictwa w których jest szansa dla debiutantów itd. Czas na spełnienie swoich marzeń. Zapraszam.
wtorek, 31 grudnia 2013
niedziela, 29 grudnia 2013
Tom Clancy - pisanie jak gra w golfa

Tom Clancy, zmarły w tym roku autor powieści sensacyjnych, nigdy
nie służył w wojsku ale od najmłodszych lat pasjonował się historią marynarki i
wojskowości. Wiedzę o technice, taktyce i strategii działania różnych rodzajów
wojsk zdobył czytając wnikliwie podręczniki przeznaczone dla inżynierów i
wojskowych. Używając wyłącznie jawnych materiałów, potrafił zbudować w
wiarygodny sposób tło przedstawianej historii. Jego doskonałą znajomość szczegółów
dotyczących procedur działania, uzbrojenia oraz wyposażenia amerykańskiej i
radzieckiej armii doceniali nawet wysocy rangą oficerowie.
Clancy radził pisarzom: "Pisać uczysz się tak, jak grać
w golfa. Robisz to tak długo, aż się nauczysz robić to dobrze. Wielu ludzi
myśli, że dzieje się z tobą coś mistycznego, że cię muza całuje w ucho. Ale
pisanie nie jest inspirowane z 'góry' - to ciężka praca".
Jak powiedział Richard Bach "Zawodowy pisarz to amator, który nie rezygnuje".
Źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/
poniedziałek, 23 grudnia 2013
Wesołych Świąt z radosną lekturą
Kiedy ogień trzaska w kominku a kieliszek napełniony jest winem, kiedy wygodnie rozłożeni w ulubionym fotelu pochłaniamy słowa szeleszcząc w ciszy kartkami odsłaniającymi kolejne stronice, kiedy magia świąt potęguje ożywające historie a zapach choinki i wigilijnych specjałów działa kojąco na zmysły, wtedy świat zatrzymuje się w miejscu specjalnie dla nas unosząc w przestworza nieograniczonej, przepełniającej radości, miłości i siły tworzenia, bo przecież potrzeba nam potęgi aby pisać księgi, dzięki którym ktoś inny będzie mógł przeżywać podobne uniesienia.
Wesołych Świąt z radosną lekturą.
Qba
Wesołych Świąt z radosną lekturą.
Qba
środa, 18 grudnia 2013
Dan Brown - styl pracy i buty grawitacyjne

"Tak, używam butów grawitacyjnych.
Wyglądają trochę jak buty narciarskie.
Mają takie specjalne zatrzaski i drążek. Służą
do ćwiczeń w zwisie. Po prostu zaczepiasz się i wisisz głową
w dół. Masz wtedy inną perspektywę. Krew napływa do mózgu. Lepiej ci
się myśli. Czujesz się zupełnie inaczej. Może to szalone, ale moim zdaniem
działa!"
Drodzy pisarze, to jest sposób na bestseller, potrzebne wam są te buty ;-)
Gdy pracuje nad nową książką, wstaje o 4 rano, a co godzinę, dla relaksu, zwisa głową w dół. Tak, używam butów grawitacyjnych. Wyglądają trochę jak buty narciarskie. Mają takie specjalne zatrzaski i drążek.
Służą do ćwiczeń w zwisie. Po prostu zaczepiasz się i wisisz głową
w dół. Masz wtedy inną perspektywę. Krew napływa do mózgu. Lepiej ci się
myśli. Czujesz się zupełnie inaczej. Może to szalone, ale moim zdaniem
działa!
Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/kultura/news-zaginiony-symbol-dana-browna-od-dzis-po-polsku,nId,235623?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/kultura/news-zaginiony-symbol-dana-browna-od-dzis-po-polsku,nId,235623?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
wtorek, 10 grudnia 2013
8 zasad pisarskich - Neil Gaiman

1. Pisz.
2. Układaj jedno słowo po drugim. Znajduj właściwe słowo i zapisuj je.
3. Dokończ to, co zaczynasz pisać. Cokolwiek musisz zrobić, aby to skończyć, zrób to.
4. Odłóż tekst na bok. Przeczytaj go, jakbyś nigdy wcześniej tego nie czytał. Pokaż go znajomym, których opinię szanujesz i którzy lubią podobną literaturę.
5. Pamiętaj: kiedy ludzie mówią ci, że coś jest nie tak albo im się nie podoba, prawie zawsze mają rację. Kiedy mówią ci, co dokładnie według nich jest źle i jak to naprawić, prawie zawsze się mylą.
6. Popraw tekst. Pamiętaj jednak, że prędzej czy później, zanim utwór osiągnie perfekcję, musisz go zostawić, ruszyć dalej i zacząć pisać kolejną rzecz. Osiąganie perfekcji jest jak pogoń za horyzontem. Cały czas musisz podążać naprzód.
7. Śmiej się z własnych dowcipów.
8. Główną zasadą pisania jest ta, że jeśli robisz coś z wystarczającą pewnością i przekonaniem, to wolno ci robić to, jak tylko chcesz. (To może być zarówno reguła dotycząca życia, jak i pisania. Ale zdecydowanie sprawdza się przy pisaniu). Napisz więc swoją historię, tak jak twoim zdaniem musi być napisana. Napisz ją szczerze, opowiedz najlepiej, jak tylko potrafisz. Jestem pewien, że nie ma innych zasad. A przynajmniej takich, które mają znaczenie.
Zdaniem Gaimana pisanie może być procesem magicznym, przede wszystkim jednak jest pracą składającą się z układania jednego słowa po drugim. Z pewnością jednak im pilniej będziemy przestrzegać najważniejszych zasad, tym częściej w naszym pisaniu dostrzeżemy magię.
Lista zasad Gaimana powstała na prośbę dziennika „The Guardian”.
Źródło: http://booklips.pl/zestawienia/8-zasad-dobrego-pisania-wg-neila-gaimana/
piątek, 6 grudnia 2013
Masterton - przygotowania do książki

"Zgłębiam dany temat w trakcie pisania. W ten sposób całe tło powieści rozwija się jednocześnie z bohaterami. Jedyną radą, jaką mogę dać młodemu pisarzowi jest osadzanie wszelkich fikcyjnych wydarzeń w miejscach, które autentycznie istnieją lub istniały. Nie tylko sprawi to, że cała historia będzie bardziej wiarygodna, ale pozwoli też z pewnością odkryć mnóstwo ciekawych faktów, które niewątpliwie wzbogacą zarówno fabułę jak i bohaterów. W chwili obecnej pracuję nad opowieścią rozgrywającą się w Cincinnati, w stanie Ohio i historia niemieckich imigrantów, którzy się tam osiedlili dodała głębi głównym bohaterom, dopisując im niezwykle kolorową przeszłość. Co więcej, w Cincinnati znajduje się jeden z największych rollercoasterów w Ameryce - "Son of Beast" - co dało mi tytuł dla tej historii i przydomek dla psychopatycznego mordercy, o którym opowiada. Wszystko to odkryłem już w trakcie pisania. Natomiast powieścią, która wymagała najdłuższego przygotowania była prawdopodobnie "Rich", moja pierwsza saga historyczna, a na drugim miejscu "Empress", rozgrywająca się w czasach brytyjskich rządów w Indiach. Wiele czasu poświęciłem też przygotowując się do napisania "Dziecka ciemności", którego akcja osadzona jest w Warszawie. Wkrótce zamierzam napisać kolejny horror rozgrywający się w Polsce - tym razem we Wrocławiu. Fabuła jest jednak na razie sekretem, głównie dlatego, że sam nie mam jeszcze pojęcia czego będzie dotyczyć."
Źródło: http://www.horror.com.pl/wywiady/wywiad.php?id=10
Subskrybuj:
Posty (Atom)