piątek, 31 października 2014

15 ćwiczeń dla pisarzy

Na forum "Pióro Feniksa" w jednej z wypowiedzi znalazłem ciekawe ćwiczenia pisarskie, które niniejszym przytaczam bez zbędnych ceregieli:
* Wybierz 10 osób, które znasz i napisz 1-zdaniowy opis każdej z nich.
* Nagraj 5 minut radiowego talk-show. Rozpisz dialog i dopisz narracyjny opis osób i tego, co się dzieje, tak, jakbyś opisywał scenę w książce.
* Napisz swoją biografię na 500 słów.
* Napisz swój własny nekrolog. Listę wszystkich osiągnięć w życiu. Możesz napisać tak jakbyś zmarł dzisiaj, albo posłużyć się wyobraźnią i napisać, jakby taki nekrolog wyglądał za 50 lat.
* Opisz swoją sypialnię. Na 300 słów.
* Napisz fikcyjny wywiad z samym sobą, znajomym, znaną osobą lub z fikcyjną postacią. Napisz go w stylu z poważnego, albo rozrywkowego magazynu.
* Kup poważną gazetę albo tabloid. Poszukaj artykułu, który cię zainteresuje i napisz krótką scenkę, mając za bazę artykuł.
* Prowadź pamiętnik fikcyjnej postaci (może być ona z twojego opowiadania, nawet lepiej, bo utożsamisz się z bohaterem).
* Wybierz fragment z książki. Może być ulubiony albo taki, który ci się nie podobał. Przeredaguj i napisz ten fragment w innym stylu np. noir, gothic romance, pulp fiction albo horror.
* Wybierz sobie autora, którego lubisz (niekoniecznie ulubionego!) i zrób listę rzeczy, które ci się podobają w jego stylu pisania. Zrób to najpierw z pamięci, później przeczytaj ponownie kilka utworów tego autora i sprawdź czy coś pominąłeś lub czy twoje odpowiedzi się zmieniły. Przeanalizuj i pomyśl, które elementy z tegoż autora stylu możesz dodać do własnego stylu, a których nie powinieneś albo nie możesz. Pamiętaj, ze musisz wypracować swój własny styl i spróbuj pomyśleć o sposobach ulepszenia go. Nigdy dokładnie nie kopiuj kogoś innego, chyba ze w jednym czy dwóch ćwiczeniach, dla treningu!
* Weź kawałek własnego tekstu, który napisałeś w pierwszej osobie i przepisz go z perspektywy trzeciej osoby lub vice-versa. Możesz także spróbować zmienić czas, narratora albo inne elementy stylistyczne. Przeprowadź to ćwiczenie na krótkim tekście, inaczej spędzisz czas nie pisząc, a przepisując.
* Pomyśl o swoim najwcześniejszym wspomnieniu z dzieciństwa. Zapisz wszystko, co sobie przypomniałeś. A teraz przepisz to jaka scenę z opowiadania. Możesz zrobić to z teraźniejszej perspektywy, albo z perspektywy z tamtego okresu.
* Przypomnij sobie swoja sprzeczkę lub kłótnię z kimś. Napisz o niej z perspektywy tamtej osoby. Pamiętaj, ze chodzi o przedstawienie problemu z jej punktu widzenia, nie twojego.
* Napisz opis miejsca na 200 słów. Możesz używać do opisu wszystkich zmysłów, oprócz wzroku. Opisz jak ono brzmi, pachnie, a nawet jak smakuje. Spróbuj to tak napisać, żeby czytelników nie ominęły wizualne detale, bez ich opisywania.
* Usiądź w restauracji albo innym zatłoczonym miejscu i zapisz strzępki rozmów, które usłyszysz. Słuchaj ludzi wokół siebie - w jaki sposób mówią i jakich słów używają. Później spróbuj dokończyć te konwersacje. Dopisz własny ciąg dalszy dla każdej z nich, ale postaraj się dopasować sposób mówienia poszczególnych rozmówców.

6 komentarzy:

 1. Ja do pisarskich ćwiczeń mam stepper. Tylko dzięki niemu potrafię jeszcze usiąść przy komputerze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niektóre z ćwiczeń aż się proszą o wypróbowanie :D Czasami chcąc sobie poćwiczyć, biorę obraz i na podstwie przedstawionego tam motywu staram się napisać jakiś dialog. Oprócz spisywania swoich wrażeń z danego dnia, układam sobie ćwiczenia polegające na pisaniu "wycinkowych" dialogów (wyznaczam sobie w zadaniu cele, tj. subtelne, nie nachalne ukazanie osobowości bohaterów w dialogu lub relacja między bohaterami, itd.)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo fajne ćwiczenie. Dziękuję :-)

   Usuń
 3. nie podoba mi się zbytnio ale jest ok na początku nie miałem pojęcia że jest jakaś pomoc dla mnie ? Dziękuję !

  OdpowiedzUsuń