niedziela, 9 lutego 2014

Jo Nesbø - nie odkładaj marzeń na później

http://webep1.com/Zobacz/To?a=3742&mp=521&r=L3N6dWthai8_YXV0b3I9Sm8lMjBOZXNibw2&aff=2

Norweski pisarz Jo Nesbø, znany z cyklu powieści kryminalnych o Harrym Holu, zaczął pisać dopiero w wieku trzydziestu siedmiu. Wcześniej imał się różnych zawodów, był nawet muzykiem rockowym. Twierdzi, że jego pisanie jest naturalną konsekwencją przeczytania w życiu wielu świetnych historii. Zanim zaczął pisać, nie był nawet zainteresowany literaturą policyjną.
Autor pisze w publicznych miejscach, takich jak lotniska czy hotelowe lobby. Mówi:
"Lubię mieć ludzi wokół siebie, byle nie za blisko. Wtedy łatwiej się koncentruję, bo muszę się schować do swojego świata. Poza tym pisanie w hotelowym lobby czy na lotnisku jest łatwiejsze – nie ma nic innego do roboty. Kupiłem sobie jakiś czas temu dwupoziomowe mieszkanie. Na wyższym piętrze jest pracownia – wielkie biurko i widok na pół Oslo. Ale w pracowni zajmuję się głównie odpowiadaniem na e-maile albo przeglądaniem książek. A kiedy chcę pisać, idę do lokalnej kafejki, gdzie walczę o miejsce, bo zawsze jest tłok. A na dodatek muszę siedzieć w kurtce..."
Swoją pierwszą powieść zaczął pisać na podstawie fabuły, którą wymyślił podczas trzydziestogodzinnego lotu z Oslo do Sydney. Książkę zaczął pisać zaraz po przyjeździe do hotelu. Stało się to po śmierci ojca pisarza, który chciał napisać książkę o swoich przeżyciach wojennych, ale nie zdążył. Nesbø zdał sobie wtedy sprawę z tego, że nie można odkładać rzeczy o których marzysz na później.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz