poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Jeffery Deaver - przygotowanie materiału

Pisarz Jeffery Deaver, amerykański autor thrillerów psychologicznych, zanim zabierze się do właściwego pisania, poświęca mnóstwo czasu na zbieranie materiału i wstępne szkice:
"Zanim napiszę choćby jedno słowo, zazwyczaj spędzam około ośmiu miesięcy na poszukiwaniu materiałów dotyczących tematu, którym zamierzam się zajmować. Pierwszy szkic to zazwyczaj 150–250 stron. Zawieram w nim każdy zwrot akcji, opisuję każdego bohatera, każdą wskazówkę i wątki poboczne. Przygotowanie tego pierwszego szkicu i poszukiwanie materiałów oraz zapoznawanie się z nimi to praca na pełen etat. Mimo takiego drobiazgowego przygotowania bardzo wystrzegam się, by nie wstawiać do powieści niczego poza tym, co popycha akcję do przodu. Uważam, że wielkim grzechem jest traktowanie czytelnika jak idiotę i podsuwanie mu zbyt wielu wskazówek. Kiedy zakończę pracę wstępną, pisanie zajmuje mi już tylko około dwóch miesięcy."
O tworzeniu postaci mówi:
http://webep1.com/Zobacz/To?a=3742&mp=521&r=L3N6dWthai8_YXV0b3I9SmVmZmVyeSUyMERlYXZlcg2&aff=2"Jednym z najważniejszych zadań każdego autora jest stworzenie wiarygodnych postaci, a ponieważ w każdej książce można spotkać całą galerię postaci pochodzących z różnych środowisk, kultur i w różnym wieku, to zadaniem pisarza jest zakasanie rękawów i ciężka praca, by stać się tą osobą, bez względu na to, jak trudne by to było. Wymaga to badań, wyostrzonej intuicji i pewnej dozy empatii. Ten proces jest jednak niezwykle fascynujący. Poznajemy różne kultury poprzez różne osobowości. Uwielbiam to!"
Autor pisze jedną powieść rocznie i dodatkowo kilka opowiadań. Swoją pierwszą książkę składającą się z dwóch rozdziałów napisał w wieku jedenastu lat :-) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz