czwartek, 9 czerwca 2016

Perypetie z „Przeminęło z wiatrem”

http://webep1.com/Zobacz/To?a=3742&mp=521&r=L3N6dWthai8_cXVlcnk9UHJ6ZW1pbiVDNCU5OSVDNSU4Mm8reit3aWF0cmVtJmthdGVnb3JpYT01&aff=2Amerykańska pisarka Margaret Mitchell za swoją powieść „Przeminęło z wiatrem” dostała nagrodę Pulitzera. Powieść powstawała w bólach przez prawie 10 lat (skończyła mając 36 lat). Pisała ją przykuta do łóżka z powodu artretyzmu. Jej mąż kupił dla niej używaną podróżną maszynę do pisania marki Remington na której powstało dzieło obejmujące tysiąc stron.
Pisarka zwierzała się: „Gdybym miała pojęcie o problemach, jakie wiązały się z "Przeminęło z wiatrem", zastrzeliłabym się przed rozpoczęciem powieści”.
A problemy dopiero się zaczęły po wydawniczym sukcesie książki: Mitchell zasypywana była listami od fanów, zaczepiana na ulicy, oskarżano ją o rasizm. Autorka pracy o historii Ku Klux Klanu pozwała ją o naruszenie praw autorskich. Mitchell sporo straciła również z powodu nieuregulowania praw autorskich do swojej książki.
Pisarka sprzedała prawa do sfilmowania swojej powieści producentowi Dawidowi O. Selznickowi za 50 tys. dolarów amerykańskich, ale nie udało jej się wywalczyć umowy, dającej wgląd do scenariusza ekranizacji książki.
Biografowie dowiedli, że pracując nad tekstem Margaret Mitchell zaczytywała się w erotykach i powieściach pornograficznych. Była bardzo zainteresowana "wszelkimi formami seksualności" i uwielbiała dyskutować o sprośnych książkach w gronie przyjaciół.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz