środa, 21 marca 2012

Domy pisarek

Czy można dowiedzieć się czegoś o pisarstwie poznając dom pisarza? Myślę, że tak. Sandra Petrignani zwiedziła domy niegdyś zamieszkiwane przez interesujące ją pisarki, czyli: Karen Blixen, Colette, Alexandra David-Neel, Grazia Deledda, Virginia Woolf oraz Margueritte Yourcenar. Powstała z tej wyprawy książka pt. "Domy Pisarek". W książce oprócz ciekawych historii zamieszczone są także fotografie archiwalne pisarek i oczywiście domów w których tworzyły.
Notka z okładki:
"Sandra Petrignani - przekonana, że dom opowiada prawdę o tym, kto w nim mieszkał - szuka ich śladu w przedmiotach pozostawionych w Paryżu i Prowansji, w Kenii i w Maine, w Kopenhadze i w Tybecie, zaglada do ich pamiętników i listów, niekiedy zadaje pytania osobom, które przechowują jeszcze w swej pamięci wspomnienie o nich.
I tak, bardzo konkretna podróż staje się podróżą baśniową, wędrówką po świecie, gdzie za każdym postojem zdaje się, że to same bohaterki otwierają na oścież drzwi i szepcząc odkrywają sekrety małżeńskiego życia, targających nimi namiętności, trudnych związków, słabości, bez których nie byłyby wielkimi pisarkami i tak łatwo dającymi się zranić kobietami. "
Wyd. Twój Styl 2004r., 220 str.

2 komentarze:

  1. Ciekawa książka. Muszę ją przeczytać, lubię takie historie :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mozna wybrac sie do Kurnika - to taka wies, obok ktorej lezy Poznan - zeby samemu zobaczyc, gdzie dorastala Szymborska.

    OdpowiedzUsuń