poniedziałek, 8 grudnia 2014

Rosanna Ley - Zawsze i Nigdy - poradyhttp://webep1.com/Zobacz/To?a=3742&mp=521&r=L3N6dWthai8_cXVlcnk9Um9zYW5uYStMZXkma2F0ZWdvcmlhPQ2&aff=2Rosanna Ley, popularna angielska pisarka, autorka m. in. książki „Dom na Sycylii”, prowadzi również warsztaty creative writing. 
Oto kilka jej porad dla początkujących pisarzy: 

Zawsze:
- Pisz każdego dnia. Wygospodaruj na to czas. To dobre ćwiczenie dla twoich pisarskich mięśni i wyobraźni…
- Poznaj bohaterów zanim zaczniesz pisać. Jak zachowają się w określonej sytuacji? W co się ubierają? O czym marzą? Czy wiesz…?
- Kiedy piszesz, zaangażuj w to wszystkie zmysły. Niech czytelnik widzi, czuje, słyszy i smakuje to wszystko, o czym piszesz!
- Przysłuchuj się rozmowom innych ludzi. Prawdziwe rozmowy są fragmentaryczne. Ludzie rzadko wygłaszają przemowy.
- Częściej "pokazuj" niż "opisuj". Buduj sceny poprzez dialog, działanie bohatera, monolog wewnętrzny. Nie nadużywaj mowy zależnej i strony biernej.
- Pamiętaj o pięciu najważniejszych pytaniach: gdzie? kiedy? kto? co? dlaczego?
- Podtrzymuj dynamikę opowieści. Dzięki temu czytelnik cały czas będzie ci towarzyszył.
- Pozabijaj wszystkie "Mój drogi" i "Moja droga"… Unikaj patosu i kontroluj fantazję. Nie miej litości!
- Każ swoim bohaterom robić coś, np. gotować obiad lub plewić grządki w ogrodzie, gdy nad czymś myślą. Niech nie patrzą wtedy bezmyślnie przez okno!
- Buduj postaci wielowymiarowe i interesujące. Ludzie nie są przecież czarno-biali. To raczej wszelkie odcienie szarości.
- Czytaj na głos to, co napiszesz. Dzięki temu usłyszysz, w którym miejscu opowieść się załamuje, a dialog traci płynność. Zauważysz także powtórzenia i nadmiar swoich "ulubionych słów".
- Zapisz się na warsztaty pisania. Niech ich uczestnicy czytają to, co napiszesz. Ich opinie będą bardziej uczciwe niż sądy twoich bliskich. 

Nigdy:
- Nie spiesz się, by zacząć pisać. Zrób burzę mózgów, zbieraj notatki, daj sobie czas do namysłu. A potem do dzieła!
- Nie kończ dnia pracy idealnie wykończonym kawałkiem. Łatwiej zaczynać z fragmentem ukończonym w połowie niż po śniadaniu patrzeć w przerażająco białą, pustą kartkę papieru.
- Nie trać z oczu akcji… (Pamiętaj, to na tobie spoczywa ta odpowiedzialność…)
- Nie podawaj opisu w niestrawnych porcjach. Zrównoważ go działaniami i myślami bohaterów.
- Nie zmieniaj punktu widzenia w połowie sceny. Czytelnik potrzebuje czasu, by wczuć się w położenie bohatera i zrozumieć jego motywacje.
- Nie trać równowagi… Poruszasz się po linie jak akrobata. Połącz dialog, myśl bohatera, akcję i opis.
- Nie pozwól, by twój styl stał się nijaki. Stopniuj napięcie, dodaj nieco dramaturgii.
- Nie zapominaj o pogodzie… Pogoda pomaga wprowadzić nastrój i buduje atmosferę. Może wzmocnić czas narracji i sprawić, że twoja opowieść stanie się bardziej rzeczywista.
- Nie zapominaj o researchu. Staraj się jednak, by nie rzucał się zanadto w oczy. Jego celem jest zapoznanie czytelnika z opisywanym światem, a nie pobudzanie go do zastanawiania się nad imponującą rozpiętością twoich prac przygotowawczych.
- Nie bój się eksperymentować… Z głosem narratora, stylem, napięciem, linijkami tekstu. W ten sposób odkryjesz swój własny głos.
- Nie pozwól, by destrukcyjny krytycyzm powstrzymał się przez pisaniem. Nie musisz przyjmować każdej opinii. Ludzie nie zawsze wiedzą lepiej.
- Nie poddawaj się. By odnieść sukces, pisarz potrzebuje determinacji. Tylko uparci dotrą do mety.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz