niedziela, 8 lutego 2015

Katarzyna Bonda i jej Maszyna do pisania


http://webep1.com/Zobacz/To?a=3742&mp=2079&r=L21hc3p5bmEtZG8tcGlzYW5pYS1rdXJzLWtyZWF0eXduZWdvLXBpc2FuaWE1Katarzyna Bonda napisała poradnik pisarski „Maszyna do pisania”. O tej książce mówi: „To mój manifest przeciwko mitom i stereotypom, jakie narosły wokół zawodu pisarza. Od dawna je depczę i pokazuję, jak pracuję. […] Zgadzam się, że natchnienie i inspiracje istnieją, jednak prawda jest taka, że niezależnie od tego czy to jest film, sztuka teatralna czy powieść, należy wykonać jakąś pracę. Pisarz, jak każdy inny człowiek pracujący, musi widzieć, jak się do niej zabrać.”
„Każdy rozdział składa się z części teoretycznej i ćwiczeń, które można robić, bądź nie. Jeśli czytelnik jest na początku pisarskiej przygody, radziłabym je sumiennie przejść. Rzeczy najważniejsze znajdują w podsumowaniu każdego rozdziału. Na końcu książki zamieściłam też indeks najważniejszych pojęć. Dorzuciłam kilka uwag, jak działa system wydawniczy i jak przygotować książkę do druku. Jeśli mój czytelnik przejdzie kurs sumiennie, skończy ją i będzie pragnął ją opublikować. Podaję też zestaw lektur, ale nakłaniam, by w pierwszej kolejności czytać klasykę. Ponadto Biblia, bajki, legendy i mitologie. To zestaw obowiązkowy. […] Nie da się wymyślić niczego poza tym, co już było. Istnieje jednak wiele narzędzi, dzięki którym sprawimy, że opowieść będzie nowatorska przez formę, narrację lub pomysł. Od innych będzie się różnić jeszcze tym, że opowiada ją jedna, konkretna osoba. Pisarz transponuje historię przez siebie, jest filtrem danych i ma subiektywne spojrzenie. W pisaniu nie ma obiektywizmu. Coś takiego nie istnieje. I to jest właśnie piękne. Zawsze będzie to TWOJA OPOWIEŚĆ.”

Źródło: http://blog.cdp.pl

7 komentarzy:

 1. Mam i ja! Czytam i widzę, że jest tak samo konkretna i kompetentna jako autorka poradnika jak wtedy, gdy prowadziła warsztaty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I o to chodzi :-) Mało takich prac i to jeszcze osadzonych w Polskich realiach.

   Usuń
  2. Wiem, że niedługo będzie kolejna, innych polskich autorów. Nie mogę się doczekać. I będzie dobra, czytałam roboczą wersję fragmentów. Będzie inna, można powiedzieć, że się uzupełnią i zapewne zaspokoją różne gusty i temperamenty.

   Usuń
  3. No to czekamy z utęsknieniem :-) Może uchylisz rąbka tajemnicy?

   Usuń
  4. Nie mogę. Jestem tylko kibicem :)
   Sama jestem ciekawa efektu :)

   Usuń
  5. Powiało tajemnicą :-) Czekamy więc.

   Usuń