piątek, 29 maja 2015

Chuck Palahniuk - mogę napisać o wszystkim

http://webep1.com/Zobacz/To?a=3742&mp=2079&r=L3M_cT1wYWxhaG5pdWs1Chuck Palahniuk zaczął pisać w weku 33 lat. Uczęszczał na warsztaty dla pisarzy organizowane przez Toma Spanbauera, który zainspirował go do posługiwania się minimalistycznym stylem. Tak powstał jego „minimalizm z elementami cynizmu i ironicznego czarnego humoru”.  Ulubieni pisarze Palahniuka to Irvine Welsh („Trainspotting”, „Marabou Stork Nightmares”), Junot Diaz („Topiel”), Houellebecq, Joy Williams, Amy Hempel, Mark Richard, Thom Jones i Denis Johnson. Bardzo ceni Breta Eastona Ellisa i Tamę Janowitz.
Nie ma dla Palahniuka  tematów, których by się nie podjął:
„Mogę napisać o wszystkim. Nawet, jeśli to mnie zawstydza, czy raczej: zwłaszcza, jeśli mnie to zawstydza. Nie chcę czuć się tak, jakbym zmarnował życie, poruszając bezpieczne, mdłe tematy.”
Ale jest wyjątek:
„Nigdy nie napisałbym niczego, co mogłoby narazić moich przyjaciół lub krewnych na śmieszność. Jestem bardzo opiekuńczy wobec ludzi, których kocham.”
Wyzwanie pisarskie:
„Największym wyzwaniem, jakie pisarz może podjąć, jest pisanie o naturze istnienia. Ja nie żartuję z niczego; naprawdę chciałbym wymyślić historię, która pocieszyłaby ludzi w obliczu śmierci.”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz