niedziela, 30 kwietnia 2017

Gary Provost - pięć słówTen sprytnie skonstruowany tekst poniżej ilustruje, jak należy pisać, by wciągnąć czytelnika. Autorem jest Gary Provost, a książka, niestety nie przetłumaczona na język polski, nosi tytuł 100 Ways To Improve Your Writing: Proven Professional Techniques for Writing With Style and Power”. Czytajcie i analizujcie:
"To zdanie ma pięć słów. Tu jest pięć kolejnych słów. "Pięcio-słowne" zdania są w porządku. Ale razem stają się monotonne. Posłuchaj tego, co się dzieje. Ten tekst staje się nudny. Brzmi jakby to był warkot. Jest tak jak zacięta płyta. Ucho domaga się jakiejś odmiany. Teraz słuchaj. Zmieniam długość zdania i tworzę muzykę. Muzyka. Tekst śpiewa. Ma przyjemny rytm, melodię, harmonię. Używam krótkich zdań. Używam także zdań o średniej długości. I czasami, gdy jestem pewien, że czytelnik odpoczął, wciągnę go w zdanie o znacznej długości, zdanie, które buzuje energią i rośnie z całym impetem  crescendo, warkotem werbli, łoskotem talerzy - głosami, które mówią: posłuchaj tego, to jest ważne.
Więc pisz kombinacją krótkich, średnich i długich zdań. Stwórz brzmienie zadowalające ucho słuchacza. Nie wystarczy pisać słowa. Pisz muzykę."

1 komentarz: