niedziela, 20 lipca 2014

11 rad Stephena Kinga

http://webep1.com/Zobacz/To?a=3742&mp=521&r=L3N6dWthai8_YXV0b3I9U3RlcGhlbiUyMEtpbmc1&aff=2
Stephena Kinga nie trzeba nikomu szczególnie przedstawiać, to pisarz znany na całym świecie. 11 cennych rad mistrza horroru być może pozwolą komuś powtórzyć jego sukces:

1. Skończ z telewizją, przerzuć się na książki. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z pisaniem, zacznij ją od wyrzucenia telewizora. Zdaniem Kinga oglądanie telewizji zabija kreatywność, a to wyobraźnia jest głównym narzędziem pracy twórczej. Zamiast tego czytaj jak najwięcej zdołasz.
2. Przygotuj się na więcej krytyki niż myślisz, że jesteś w stanie znieść. King porównuje pisanie do przekraczania Atlantyku w wannie - to poszerzanie własnych granic w momencie, gdy zdaje się nam, że więcej nie jesteśmy w stanie zrobić. Praca twórcza przynosi wiele momentów zwątpienia, często piszących dopada wiele wątpliwości, szczególnie po pierwszych krytycznych opiniach. Ale właśnie o tę umiejętność pisania w czasie, kiedy zupełnie nie ma się na nie ochoty, chodzi. Paradoksalnie to niepowodzenie powinno zwiększać naszą motywację.
3. Nie trać czasu, próbując zadowolić ludzi. Jeśli na poważnie zamierzasz zabrać się za pisanie, nie możesz próbować tworzyć pod kogoś. Zawsze i tak trafi się ktoś niezadowolony, a książka nigdy nie spełni wszystkich oczekiwań. Każdy uznany już pisarz spotkał się z oskarżeniem o marnowane talentu. Trzeba nauczyć przestać się martwić o opinie innych.
4. Pisz przede wszystkim dla siebie i miej z tego radość. Jeśli pisanie daje szczerą satysfakcję, to znak, że można będzie to robić przez całe życie.
5. Pamiętaj o rzeczach, które są najtrudniejsze, to dzięki szlifowaniu warsztatu na trudnych kwestiach, pisanie będzie przychodziło coraz łatwiej. Możesz na początek dużo o nich myśleć i planować, ale nigdy nie rezygnuj z kwestii, które sprawiają ci kłopot.
6. Pisząc, odłącz się od reszty świata. Twórczość literacka jest niezwykle intymną aktywnością, nie można pozwolić, by cokolwiek zdołało ją zakłócić. Przed włączeniem komputera, pozbądź się z otoczenia wszystkich przedmiotów mogących absorbować niepotrzebnie twoją uwagę.
7. Nie wstydź się własnego stylu. Może zdarzyć się, że słowa, jakie dobierasz do tekstu, wydadzą ci się zbyt proste czy krótkie, ale błędnym posunięciem będzie ich zmiana na bardziej kwieciste. Zaburzy to rytm i melodykę twoich zdań i całość na pewno wypadnie bardzo sztucznie.
8. Unikaj przysłówków i długich akapitów. King podkreśla, że przysłówek nie jest przyjacielem pisarzy. Zwykle czasowniki najlepiej brzmią bez dodatkowych ozdobników. Najlepiej też tworzyć krótkie, logiczne akapity, żeby czytelnik nie zgubił się w gąszczu zawiłych, przydługawych zdań.
9. Pamiętaj, że czytelnik musi dać się uwieść historią, nie precyzją języka. To zdarzenia powinny wciągnąć czytającego w opowieść, nie ich językowa poprawność. Najlepszym pisarzem jest ten, który tworzy swoją prozą poczucie bycia poza światem – czytelnik powinien zapomnieć, że w ogóle czyta.
10. Kładź nacisk na przejrzysty opis. Zdaniem Kinga mistrzem powieści można zostać wtedy, gdy opanuje się sztukę opisu. „Opis zaczyna się w wyobraźni pisarza, a skończyć powinien w myślach czytelnika". Twórca jest trochę jak tłumacz własnych myśli, ogląda obrazy w swojej głowie i szuka odpowiednich słów na ich opisanie. Kluczem do sporządzania trafnych opisów jest językowa przejrzystość.
11. Nie próbuj kopiować stylu znanych ci pisarzy. Naśladowanie sposobu pisania twoich ulubionych prozaików sprawi tylko, że będziesz produkować błędne imitacje, które nie wniosą do świata literatury niczego nowego. Powtarzanie sprawdzonych już dróg na pewno nie rozwinie twoich umiejętności.

1 komentarz:

  1. Fajne zdjęcie. Pół Kinga i pół Nicolsona z Lśnienia. Alter ego pisarza :-D

    OdpowiedzUsuń