piątek, 9 września 2016

W.G. Sebald - eksperymentujcie

Na warsztatach z pisania w 2001r. W.G. Sebald uczył, że pisanie polega na odkrywaniu rzeczy w inny sposób niedostrzegalnych. Kilka wskazówek z tych warsztatów:
http://webep1.com/Zobacz/To?a=3742&mp=521&r=L3N6dWthai8_YXV0b3I9Vy5HLitTZWJhbGQ1&aff=21. Eksperymentujcie, ale pozwólcie czytelnikowi być częścią tego eksperymentu. Piszcie o mętnych sprawach, ale piszcie o nich w przejrzysty sposób. Zdarza się, że napisanie części tekstu w niejasny sposób ma swoje zalety.
2.  Zachęcam was: kradnijcie tyle, ile się da. Nikt się nie zorientuje.
Prowadźcie notes z fragmentami, ale nie zapisujcie szczegółów, a kiedyś, po latach, gdy wrócicie do tych zapisków, będziecie mogli potraktować je jak swoje pomysły, i to bez poczucia winy.
3. Jeśli uważnie się przyjrzycie, u każdego pisarza dostrzeżecie błędy. I to powinno dać wam nadzieję. Im lepiej zidentyfikujecie te błędy, tym lepsi będziecie w unikaniu ich.
4. Czasem musicie coś wyolbrzymić, opisać coś okrężnie. I dzięki temu odkryjecie coś innego.
5. Pozwólcie innym pracować dla was. Nie róbcie wszystkiego sami. Proście ludzi o informacje i wykorzystujcie bez skrupułów to, co wam powiedzą.

A na deser wskazówka Andrzeja Pilipiuka: "Pisarz nie musi być pracoholikiem. Ale jeśli chcecie coś osiągnąć musicie przyjąć program minimum - 3 strony dziennie. Dzień po dniu przez pierwsze 10 lat."
Pocieszające ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz