sobota, 8 marca 2014

Tahar Ben Jelloun - Pisarz świata nie zmieni

http://webep1.com/Zobacz/To?a=3742&mp=521&r=L3N6dWthai8_YXV0b3I9VGFoYXIlMjBCZW4lMjBKZWxsb3Vu0&aff=2
Tahar Ben Jelloun jest marokańskim pisarzem piszącym po francusku. Zaczął pisać po francusku, bo jak twierdzi:
"Rzeczywiście miałem wybór. Zacząłem pisać jako młody chłopak, miałem dwanaście, trzynaście lat. I chciałem wybrać coś trudniejszego, tworzyć w języku, który byłby mi z jednej strony obcy, a z drugiej strony bliski. Arabski jest dużo bardziej skomplikowany od francuskiego, dlatego pomyślałem, że w języku francuskim będę w stanie wyrazić rzeczy, których w języku arabskim nigdy nie byłbym w stanie przekazać. Szczególnie jeśli chodzi o pewne kwestie związane z wierzeniami, religią, seksualnością."
Wg niego pisarz nie powinien zmieniać świata:
"Pisarz świata nie zmieni. Ale jeśli nie powie nic, będzie jeszcze gorzej. Sartre kiedyś powiedział ponoć, że książka nie waży nic wobec dziecka, które jest głodne. Zgadzam się z tym twierdzeniem. Ale z drugiej strony chciałbym napisać książkę, żeby dowiedzieć się, czemu to dziecko jest głodne. Kto to spowodował? Kto za to odpowiada? Pisze się dla historii. Na przykład taki Sołżenicyn - na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych zaczęto publikować go we Francji i wtedy miliony ludzi uwierzyły wreszcie, że wszystko, o czym słyszeli, naprawdę istniało. To literatura urzeczywistniła ludziom świat epoki stalinizmu. Poczuliśmy znaczenia takich słów jak gułag czy Syberia. Byli oczywiście politycy, którzy otwarcie mówili o proletariacie, milionach ludzi wysłanych do obozów pracy, ale ich słowa miały inne znaczenie. Natomiast kiedy to pisarz opowiada swoje doświadczenia, przekazuje pewien zestaw szczegółów, wy, odbiorcy, czytacie i myślicie: "Tak, to jest prawda". Książki Sołżenicyna przyczyniły się do upadku Związku Sowieckiego."

Źródło: http://www.tokfm.pl/

1 komentarz:

  1. O, tak, w pełni się zgadzam. Po pierwsze książka nadaje opisywanym wydarzeniom Kontekst - coś, do czego czytelnik może się porównać, odnieś do siebie i swojego życia; pozwala "zobaczyć siebie" w tym, co jest przedstawiane. To bez wątpienia ma MOC.
    Druga sprawa, to że słowo (a co za tym idzie myśl) jest potężniejsze od wszelkiej broni. Może zarówno niszczyć jak i budować. Pisanie to również Odpowiedzialność.

    OdpowiedzUsuń