środa, 26 lipca 2017

Blokada pisarska jako wymówka


Blokada pisarska dopada prędzej czy później. Stresująca i wkurzająca przypadłość każdego pisarza, bo przecież nie zawsze jest z górki.
Oto, co mówi NeilGaiman o tej przypadłości:
„Z mojego doświadczenia blokada pisarska jest bardzo realna. Piszesz coś i nagle stop. Znaki przestają mówić. Byłeś szczęśliwy po prostu przepisując wszystko, co mówili, ale nagle usiedli i zamknęli się. Nagle masz wielki kłopot. To się zdarza. To jest bardzo realne.”
Colson Whitehead doradza, jak użyć blokady pisarskiej jako wymówki:
„Blokada Pisarska jest narzędziem - użyj go. Kiedy ktoś cię zapyta, dlaczego ostatnio nic nie robiłeś, po prostu powiedz: "Jestem zablokowany". Ponieważ większość ludzi uważa, że pisanie jest jakimś mistycznym procesem, w którym postacie "rozmawiają z Tobą" i słyszysz ich głosy w swojej głowie, blokada jest idealną osłoną, gdy po prostu nie czujesz się na siłach.”
A tak wypowiadali się nasi pisarze: <kliknij>

2 komentarze:

  1. Jak czuję blokadę twórczą to zabieram się za czytanie. W moim przypadku bardzo to pomaga. Dowiaduję się nowych rzeczy, książki wywołują we mnie emocje, zaczynam analizować poznawaną treść i stopniowo "wena" wraca ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niektórzy pisarze nie czytają innych książek w trakcie pisania, żeby nie ulegać stylowi innych pisarzy i nie korzystać z ich pomysłów. Można nieświadomie narazić się na plagiat ;-)

      Usuń