niedziela, 29 czerwca 2014

Nicholas Sparks - każdy może zostać pisarzemhttp://webep1.com/Zobacz/To?a=3742&mp=521&r=L3N6dWthai8_YXV0b3I9TmljaG9sYXMlMjBTcGFya3M1&aff=2Amerykański pisarz Nicholas Sparks (znany z takich powieści. jak: "Pamiętnik", "List w butelce", "Anioł stróż" czy "Najdłuższa podróż") uważa, że każdy może zostać pisarzem... ale:
"Ale czy każdy może być świetnym pisarzem, to już zupełnie inne pytanie. Pisarstwo sprowadza się do tego, jak dużo dotychczas przeczytałeś i ile wiedzy zmagazynowałeś ze swoich lektur w przeszłości, ponieważ w mojej opinii nie wystarczy tylko czytać. Musisz także analizować książki – co się sprawdza, co nie działa, jak coś poprawić, itp. Na pewno możesz poprawić swoje umiejętności."
Sparks czyta ponad 100 książek rocznie. Mówi:
"Musisz więc czytać różne gatunki, gdyż każdy z nich ma swoje mocne strony i na co innego kładzie nacisk. Im więcej przeczytasz, tym łatwiej będziesz mógł zorientować się w jakości poszczególnych książek i ich autorów."
 Pisarz tak rozpoczyna pisanie powieści:
"Pierwsze, co robię, to ustalam wiek bohaterów. Jest to pierwsza moja decyzja, którą podejmuje, ponieważ wiek od razu informuje o rodzaju potencjalnych problemów, z którymi będą musieli się zmierzyć. Dla przykładu: zamierzam pisać o postaci, która ma 42 lata. Otóż w tym wieku może mieć dziecko, które ma 20 lat albo może mieć dziecko, które ma dwa latka. Jego rodzicie mogą dalej pracować w wieku 60 lat albo mogą być już w domu opieki w wieku 80 lat. Wiek informuje o możliwych dylematach i zaczynam wtedy rozważać różne opcje, zastanawiam się, kim dana osoba jest, co robi, co się dzieje w jej życiu, jakie ma problemy, z czym musi się zmierzyć, dlaczego jest z kimś w związku, dlaczego nie może w nim być, itp. Wszystkie te pomysły rozważam w głowie aż w końcu zaczyna wyłaniać się opowieść."
Ale nie wszystko jest z góry ustalone:
"Potem, już w trakcie pisania, są pewne rzeczy, które mogę pogłębić lub rozszerzyć, dla przykładu to jak bohater się wypowiada, jakie ma charakterystyczne zwyczaje, a także drobne rzeczy z  jego przeszłości, które składają się na jego historię, ale bez szczegółów."

5 komentarzy:

 1. Tak, czytanie to dobre paliwo dla pisania, warto wrzucić między rozdziałami jakąś książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sparks czyta ok. 100 książek rocznie, to ok. 8 książek miesięcznie. Kiedy on ma czas na pisanie ? :-)

   Usuń
 2. Może to właśnie z tych 100 przemielonych książek udaje mu się wyprodukować tę jedną na rok? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepis na bestseller: Wrzuć w tryby pamięci 100 książek, przemiel w synapsach, wyciśnij esencję i wypluj przekaźnikiem dłoni na papier syntezę całości.

   Usuń
 3. albo zjedz, połącz w trzewiach i wypluj ;-)

  OdpowiedzUsuń