Zbliża się koniec roku i z tej okazji proponuję podsumowanie naszych osiągnięć czytelniczych. Zapraszam do wzięcia udziału w ankiecie na temat ilości przeczytanych książek (z lewej strony). Chętnie poznam wasze typy, czyli najlepszą książkę Waszym zdaniem, a najlepszą recenzję opublikuję na blogu.
Szczęśliwego Nowego Roku!
Każdy człowiek ma potrzebę opowiadania różnych historii. Nie każdy lubi je jednak zapisywać. Ten blog jest dla tych, którzy marzą o pisaniu i chcieliby kiedyś zobaczyć swoją książkę w druku albo przynajmniej opowiadanie w jakimś periodyku. Wszystko przed nami. Ja też o tym marzę. Dlatego zbieram tutaj materiały potrzebne do pisania: cenne porady, książki o pisaniu wydane w Polsce, wydawnictwa w których jest szansa dla debiutantów itd. Czas na spełnienie swoich marzeń. Zapraszam.
środa, 28 grudnia 2011
piątek, 23 grudnia 2011
czwartek, 15 grudnia 2011
I ty możesz zostać pisarzem

wtorek, 6 grudnia 2011
Reportaż - jak go napisać?

"Sztuką reportażu jest ujęcie przez reportera faktów w akcję bez beletryzacji, przy czym akcja zależy od usystematyzowania materiału zgodnie z konkretną intencją. Sztuką jest osiąganie efektu nie przez włączenie do niego fikcji, ale przez takie odtworzenie rzeczywistości, by zachwycić i zaskoczyć odbiorcę, udowodnić, że życie jest ciekawsze od najciekawszej powieści." - Kazimierz Wolny-Zmorzyński
wyd. WSIP 2004r., 168 str.
czwartek, 24 listopada 2011
Rynek książki w Polsce 2011

Tom I "Wydawnictwa" - Istotną część publikacji stanowią pogłębione analizy różnych sektorów rynku książki (literatura piękna, książka dziecięca, szkolna, naukowa, literatura religijna, kartografia i przewodniki, albumy). Ponadto zamieszczono prezentacje największych firm wydawniczych w Polsce (m.in. opisy i charakterystyki przedsiębiorstw, informacje o generowanych obrotach, wielkości produkcji wydawniczej, zatrudnieniu). Książkę uzupełniają liczne tabele i zestawienia – m.in. z wynikami badań czytelnictwa, danymi na temat wielkości produkcji wydawniczej, informacjami o nakładach książek. Dodatkowo tematyka została znacząco poszerzona o zagadnienia związane z digitalizacją treści i jej dystrybucją w nowych kanałach dystrybucji.
Tom II "Dystrybucja" - Analiza rynku dystrybucyjnego, prezentacja największych polskich hurtowni, firm dystrybucyjnych, sieci księgarskich i księgarni indywidualnych. Dodatkowo w tym roku tematyka została znacząco poszerzona o zagadnnienia związane z digitalizacją treści i jej dystrybucją w nowych kanałach dystrybucji.
Tom III "Poligrafia" - Próba całościowego ujęcia zagadnień związanych z ekonomiką i organizacją rynku drukarń dziełowych. Scharakteryzowano zmiany i trendy technologiczne dotyczące poligrafii, omówiono prowadzone od kilku lat rankingi drukarń. Podjęto też próbę sformułowania zestawienia w oparciu o przychody poszczególnych zakładów. Część analityczną uzupełnia ranking największych drukarń wraz z ich szerszą charakterystyką. W osobnych rozdziałach scharakteryzowano pokrótce najważniejsze targi poligraficzne, nagrody i portale branżowe.
Tom IV "Who is Who" - Rozbudowany w porównaniu do ubiegłorocznej edycji leksykon biograficzny poświęcony osobom, które w największym stopniu wpłynęły na obraz branży książkowej w Polsce w ostatnich latach. W publikacji przedstawiono sylwetki założycieli, właścicieli, członków zarządów oraz menedżerów wydawnictw, hurtowni, firm logistycznych i księgarskich, a także członków organizacji branżowych i pracowników mediów związanych z rynkiem wydawniczym. “Who is who” to kilkaset opisów biograficznych, zawierających informacje o karierze zawodowej, życiu prywatnym, zainteresowaniach, a także wypowiedzi portretowanych osób dotyczące różnorodnych kwestii związanych z funkcjonowaniem książki w polskiej rzeczywistości społeczno-ekonomicznej.
Tom V "Papier" - Odrębny tom poświęcony rynkowi papierów graficznych przeznaczonych do druku książek. Wyodrębniony w tym roku z tomu "Poligrafia", zawiera zarys problematyki jaka pojawia się przy produkcji i dystrybucji papierów.
wyd. Biblioteka Analiz 2011r.
niedziela, 6 listopada 2011
Piszemy wspomnienia

"Każdy człowiek może napisać przynajmniej jedną książkę - o swoim życiu."
wyd. IKE - Usługi Literackie 2008r., 198 str.
czwartek, 27 października 2011
15. Targi Książki w Krakowie

Podczas Targów Książki w Krakowie zostanie rozstrzygniętych wiele konkursów i plebiscytów. Poznamy laureata Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza. Stowarzyszenie Wydawców i Szkół Wyższych w konkursie na najlepszy podręcznik i skrypt akademicki wyróżni jedną z uczelnianych oficyn wydawniczych. Fundacja NADwyraz ogłosi laureata konkursu Papierowy Ekran na najlepszy serwis internetowy o książce, a Nexto.pl w plebiscycie Książka Audio nagrodzi najlepszy audiobook. Hasłem przewodnim tegorocznych Targów stały się słowa Umberto Eco - Nie myśl, że książki znikną.
Szczegółowe informacje na temat Targów dostępne tutaj.środa, 19 października 2011
Słownik terminów piśmienniczych

1. wybranych gatunków piśmiennictwa (naukowego, popularyzatorskiego, informacyjnego, normatywnego oraz produkcyjno-użytkowego), ich funkcji, właściwości językowo-stylistycznych i kompozycyjnych, związku z innymi gatunkami;
2. zjawisk stylistycznych, kompozycyjnych i innych wspólnych dla wielu gatunków;
3. typów piśmiennictwa, grup gatunków będących odpowiednikami rodzajów literackich.
Każde hasło jest obszernie i przystępnie opisane.
wyd. Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP Kielce, 142 str.
czwartek, 13 października 2011
Pisarze zapomniani

czwartek, 6 października 2011
Jak zostać pisarzem. Pierwszy polski podręcznik dla autorów

Poradnik ten, napisany lekko, chwilami dowcipnie, zarazem bogaty w wiedzę praktyczną, zachęcający do samokształcenia, a zwłaszcza czytania, został pomyślany jako pierwszy polski podręcznik akademicki dla uczelni kształcących przyszłych ludzi pióra.
Autorzy:
Urszula Glensk - literaturoznawca i krytyk literacki, adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr Marcin Hamkało - poeta, redaktor, publicysta, wykładowca creative writing na UJ, UWr i w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania Karol Maliszewski - poeta, prozaik, krytyk literacki, pracuje Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr Leszek Pułka - badacz kultury masowej, recenzent, dziennikarz, profesor UWr Paweł Urbaniak - filolog i socjolog, krytyk literacki, prowadzi zajęcia m.in. na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Opolskim Andrzej Zawada - historyk literatury polskiej, krytyk i eseista, poeta i prozaik, profesor na Wydziale Filologicznym UWr, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr, wykładowca SWPS, członek Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus". wyd. Bukowy Las 2011r, 304 str.
sobota, 1 października 2011
Jak pisze Elif Safak

poniedziałek, 26 września 2011
Pisarze jednej książki

Niektórzy umarli dość młodo i nie zdążyli napisać nic więcej, inni tworzyli sporo, lecz nie udało im się „przebić” samych siebie a jeszcze inni porzucili pisarstwo, nie mogąc sprostać wymaganiom krytyków i czytelników.
wyd. PWN 2011r., 259 str.
środa, 21 września 2011
Praktyczny Kurs Szybkiego Czytania

"Praktyczny Kurs Szybkiego Czytania" Marcina Matuszewskiego to książka w formie praktycznego kursu. Przy czym dobrze jest poświęcić przynajmniej cztery godziny w tygodniu na naukę. Wszystkie lekcje i ćwiczenia można przerabiać samodzielnie wiele razy. Cały kurs szybkiego czytania składa się z 20 lekcji.
czwartek, 15 września 2011
Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
ogłasza nabór
do dwuletniego podyplomowego
STUDIUM LITERACKO-ARTYSTYCZNEGO,
pierwszej w Polsce Szkoły Pisarzy (twórczego pisania),
istniejącej od 1994 roku
ogłasza nabór
do dwuletniego podyplomowego
STUDIUM LITERACKO-ARTYSTYCZNEGO,
pierwszej w Polsce Szkoły Pisarzy (twórczego pisania),
istniejącej od 1994 roku
Studia są elitarne, płatne, odbywają się w systemie zaocznym (w piątki i soboty co dwa tygodnie), przeznaczone dla osób utalentowanych literacko, które uzyskały dyplom licencjacki lub magisterski. Program studiów obejmuje zajęcia warsztatowe (m.in. warsztaty poetyckie, prozatorskie, dramaturgiczne, scenariusz, reportaż) oraz cykle wykładów z zakresu literatury, filmu, teatru, kultury słowa, prawa autorskiego itp.
Zajęcia prowadzą wybitni poeci, prozaicy i krytycy oraz najlepsi specjaliści w poszczególnych dziedzinach. W minionych latach warsztaty prowadzili m.in.: Justyna Bargielska, Marek Bieńczyk, Stefan Chwin, Jacek Dąbała, Roman Honet, Wojciech Kass, Krzysztof Kuczkowski, Bronisław Maj, Karol Maliszewski, Izabela Filipiak, Jerzy Jarzębski, Karol Maliszewski, Piotr Marecki, Gabriela Matuszek, Robert Ostaszewski, Michał Rusinek, Piotr Sommer, Jerzy Stuhr, Olga Tokarczuk, Agata Tuszyńska, Krzysztof Uniłowski, Marta Wyka, Michał Zabłocki, Marek Zaleski (a także zmarli już: Stanisław Lem, Czesław Miłosz, Jan Józef Szczepański, Maciej Słomczyński, Maciej Szumowski Dorota Terakowska).
Słuchacze i absolwenci mają możliwość publikowania swych utworów w ramach „Serii Studium Literacko-Artystycznego UJ”. Dziełem absolwentów SLA było pismo „Studium”, wychodzące od 1995 roku. SLA ukończyli m.in.: Joanna Lech, Mariusz Czyżowski, Grzegorz Nurek, Łukasz Mańczyk, Joanna Mastalerz, Przemysław Owczarek, Anna Piekara, Ewa Sonnenberg, Maria Spiss, Anna A. Tomaszewska, Katarzyna Zdanowicz-Cyganiak, Agnieszka Żelazko.
Informacji udziela oraz przyjmuje zgłoszenia (do 6 października br.) sekretariat Wydziału Polonistyki UJ, ul. Gołębia 16, p. 43, tel. 12/ 663 14 28; adres mailowy: renata.makowska-kleczek@uj.edu.pl Oprócz wymaganej dokumentacji należy dołączyć pracę literacką w objętości ok. 10 stron maszynopisu. Koszt studiów: 3400 zł za rok, płatne w dwu ratach. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie:
niedziela, 11 września 2011
Jak wypromowano bestseller

niedziela, 4 września 2011
Sekrety pisarzy

Wyd. Nowy Świat 2003r., 120 str.
poniedziałek, 29 sierpnia 2011
Galeria złamanych piór

Nota wydawcy:
"Galeria złamanych piór" to świetna pozycja dla wszystkich, którym chodzi po głowie pomysł na książkę. Pod tym metaforycznym tytułem (metafory są niebezpieczne!) kryje się bardzo oryginalny poradnik na temat "Jak już musisz - to pisz". Autor - uznany i publikujący od dwudziestu lat pisarz - w krótkich felietonach stara się przybliżyć ewentualnym kolegom po piórze pułapki tego zawodu i tej - dla idealistów - drogi zarobkowania. Kochani! - mówi. - Nie ma lekko! Albo ciężko pracujecie przez kilkanaście lat, albo... kupicie moją książkę i może zostaniecie stolarzem?
Czy jesteś dobrym materiałem na pisarza? Sprawdź! Nie chcesz pisać? Przeczytaj dla świetnego humoru i stylu autora!
Zbiór felietonów, publikowanych w "Feniksie" i "Science Fiction", oraz trzy niepublikowane krótkie opowiadania."
[Fabryka Słów, 2005]
Wyd. Fabryka Słów 2005r., 409 str.
środa, 24 sierpnia 2011
Chlapanie atramentem

czwartek, 18 sierpnia 2011
Podróż autora. Struktury mityczne dla scenarzystów i pisarzy

Scenarzysta odnajdzie tu pomocne narzędzia do kształtowania fabuły.
Pisarz wzbogaci warsztat i znajdzie w tej książce odpowiedzi na wiele nurtujących go pytań.
wyd. Wojciech Marzec 2010r, 454 str.
niedziela, 14 sierpnia 2011
Rynek książki w Polsce 2010. Dystrybucja

Tutaj autorzy przedstawiają analizę rynku dystrybucyjnego, prezentują największe polskie hurtownie, firmy dystrybucyjne, sieci księgarskie i księgarnie indywidualne. Oczywiście, jak w poprzednim tomie, treść poszerzona o zagadnienia związane z digitalizacją treści i jej dystrybucją w nowych kanałach dystrybucji.
Wyd. Biblioteka Analiz 2010, 364 str.Autorzy: Gołębiewski Łukasz, Frołow Kuba, Waszczyk Kamila
wtorek, 9 sierpnia 2011
Rynek książki w Polsce 2010. Wydawnictwa

Pierwszy tom to "Wydawnictwa".
Istotną częścią publikacji pt. "Rynek książki w Polsce 2010. Wydawnictwa" są analizy różnych sektorów rynku książki: literatura piękna, książka dziecięca, szkolna, naukowa, literatura religijna, kartografia i przewodniki, albumy. Zamieszczono w niej również prezentacje największych firm wydawniczych w Polsce, m.in. opisy i charakterystyki przedsiębiorstw, informacje o generowanych obrotach, wielkości produkcji wydawniczej, zatrudnieniu. Książkę uzupełniają tabele i zestawienia – m.in. z wynikami badań czytelnictwa, danymi na temat wielkości produkcji wydawniczej, informacjami o nakładach książek. Dodatkowo tematyka została znacząco poszerzona o zagadnienia związane z digitalizacją treści i jej dystrybucją w nowych kanałach dystrybucji.
Wyd. Biblioteka Analiz 2010r., 548 str.
sobota, 6 sierpnia 2011
Pisarze kochają wydawców
Lepiej mieć małego, czy dużego wydawcę? Wypowiedzi autorów i wydawców na temat wydawnictw.
czwartek, 21 lipca 2011
Jeśli chcesz pisać

piątek, 15 lipca 2011
Jak zostać pisarzem fantastą

środa, 13 lipca 2011
środa, 6 lipca 2011
Typografia typowej książki

niedziela, 3 lipca 2011
Słownik wydawcy

środa, 29 czerwca 2011
Lekcja pisania

piątek, 24 czerwca 2011
Podstawą pisania jest czytanie
Podstawą pisania jest czytanie. Tak, dziwnie to brzmi, ale żeby dobrze pisać, trzeba poznać zasady rządzące tym światem. Stephen King czyta w ciągu roku 70-80 książek! Niemożliwe? Warto spróbować. Nie ogranicza się on oczywiście do samych książek papierowych, np. w samochodzie słucha audiobooków. I nie należy do szybko czytających. Czytanie zresztą to nie wyścigi, to trzeba lubić. To zamiłowanie do dobrych historii a nie analizowanie warsztatu powinno skłaniać do sięgania wciąż po nowe lektury. Proces pisania wtedy staje się czymś łatwym i znajomym. Bo w końcu podstawą podstaw jest samo pisanie.
Stephen King stara się napisać około 10 stron dziennie (2 tys. słów). Anthony Trollope, twórca monstrualnych powieści, pisał 2 i pół godziny dziennie przed wyjściem do pracy (pracował na poczcie). Pisanie musi wejść w krew, czyli trzeba ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. John Creasey potrafił napisać powieść w ciągu dwóch dni. Nie chcecie chyba napisać tylko jednej powieści jak Harper Lee („Zabić drozda”)?
Qba
poniedziałek, 20 czerwca 2011
Pisać skutecznie

Ewa Wilcz-Grzędzińska i Tomasz Wróblewski - "Pisać skutecznie", wydawnictwo Ossolineum 2011r., 182 str.
"Pisać skutecznie to pierwsza na polskim rynku książka demonstrująca krok po kroku, jak należy konstruować teksty autorskie. Teoria klarownego i dla wszystkich przystępnego pisania, bogato przeplatana przykładami i wskazówkami najlepszych dziennikarzy w Polsce.
Pisanie do szerokiej grupy odbiorców, konstruowanie poważnych form nie wymaga tylko talentu. Techniki pisania i myślenia o artykułach można się nauczyć. Można poznać arkana redagowania i przygotowywania skomplikowanych form do druku. Większość obecnych na rynku książek o pisaniu ogranicza się do redagowania bardzo prostych form: CV, podania, list motywacyjnego. Pisać skutecznie to doskonały poradnik zarówno dla studentów, jak i dla każdego, kto ma ambicje sprzedawania swoich tekstów, czy choćby lepszego docierania ze swoją wiedzą.
Na książkę złożyło się blisko dwadzieścia lat doświadczenia dziennikarskiego autorów, które zdobywali jako redaktorzy i twórcy takich pism, jak "Newsweek" czy polskie wydanie "Forbesa" oraz w popularnych tytułach, jak "Super Express" czy prawno-biznesowych, jak "Dziennik Gazeta Prawna"."
Ossolineum 2011
Pisanie do szerokiej grupy odbiorców, konstruowanie poważnych form nie wymaga tylko talentu. Techniki pisania i myślenia o artykułach można się nauczyć. Można poznać arkana redagowania i przygotowywania skomplikowanych form do druku. Większość obecnych na rynku książek o pisaniu ogranicza się do redagowania bardzo prostych form: CV, podania, list motywacyjnego. Pisać skutecznie to doskonały poradnik zarówno dla studentów, jak i dla każdego, kto ma ambicje sprzedawania swoich tekstów, czy choćby lepszego docierania ze swoją wiedzą.
Na książkę złożyło się blisko dwadzieścia lat doświadczenia dziennikarskiego autorów, które zdobywali jako redaktorzy i twórcy takich pism, jak "Newsweek" czy polskie wydanie "Forbesa" oraz w popularnych tytułach, jak "Super Express" czy prawno-biznesowych, jak "Dziennik Gazeta Prawna"."
czwartek, 16 czerwca 2011
Jak pisać dobrą poezję

Matthew Sweeney i John H. Williams to angielscy poeci i wykładowcy kursów twórczego pisania. Posłowiem uzupełnił książkę poeta Bronisław Maj a autorem polskich uzupełnień jest poeta Artur Grabowski.
Wydawnictwo Literackie 1999r., 200 str.
niedziela, 12 czerwca 2011
Jak napisać scenariusz

Autor dzieli się swą rozległą i szczegółową wiedzą dotyczącą procesu powstawania scenariusza - od pomysłu, przez rzetelne opracowanie całości, do złożenia oferty producentowi. W książce znajdują się również informacje bibliograficzne, adresy filmowych agencji scenariuszowych i organizatorów kursów scenariopisarskich w Polsce i za granicą, oraz niezbędne adresy internetowe.
Raymond G. Frensham - brytyjski organizator kursów scenariopisarskich, związanych z produkcją filmową i telewizyjną, autor wielu publikacji na ten temat, doradca producentów i autorów.
Książka niedostępna już w sprzedaży, jak i reszta serii.
środa, 8 czerwca 2011
Szkoła twórczego pisania

"Co sprawia, że książka staje się literackim przebojem?
Jak napisać książkę, w której zakochają się czytelnicy?
Czy istnieje przepis na bestseller?
Napisać powieść jest łatwo. Jednak napisać dobrą powieść — to już zupełnie inna sprawa. Jeśli pragniesz, by Twoje dzieła nareszcie opuściły szufladę biurka lub katalog o nazwie "prywatne, nie czytać", musisz się do tego odpowiednio przygotować. Sam talent, nawet doprawiony twórczą weną, niestety nie wystarczy. Warunkiem niezłego pisarstwa jest doskonałe opanowanie rzemiosła, na które składa się znajomość mechanizmów rządzących światem dzieła literackiego oraz twórcze posługiwanie się językiem.
Z pewnością nie dziwi Cię fakt, że aktorzy, tancerze, graficy doskonalą swoje umiejętności w szkołach i na warsztatach artystycznych. Czemu więc nie kształcić talentów pisarskich? Kreatywne pisanie jest dziedziną niezwykle popularną w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. "A co z natchnieniem?" — pomyślisz. Otóż, o ile można wyobrazić sobie wiersz powstały pod wpływem nagłej iluminacji, to 500-stronicowa powieść musi być owocem systematycznej pracy.
Nim zaczniesz pisać swoją najlepszą książkę, zapoznaj się ze wskazówkami zawartymi w tym poradniku. Nauczysz się konstruować wiarygodnych bohaterów, tworzyć wciągające fabuły, pisać wartkie dialogi i posługiwać się językiem zmysłów. Dowiesz się także, jak wydawać i promować Twoje dzieło. Odkryjesz, że pisarstwo nie polega na ciągłym zmaganiu się z Muzą. Liczne ćwiczenia z kreatywnego pisania mogą stać się pretekstem do dobrej zabawy, a nawet terapii. A zatem — pisarze do piór!"
Zapraszam do pobrania fragmentu książki: Szkoła twórczego pisania
wtorek, 7 czerwca 2011
Sztuka pisania

piątek, 3 czerwca 2011
The Typewriter Leroy Anderson Martin Breinschmid with Strauß Festival Orchestra Vienna
Poniżej film, który pokazuje inne zastosowanie maszyny do pisania niż to które znają pisarze. Kto by pomyślał, że pisaniem można tak pięknie zagrać ;-)
środa, 1 czerwca 2011
Mistrzologia

Jak zmotywować się do pisania?
Co zrobić, by szybko napisać książkę?
Jak przekonać wydawców, że warto wydać Twoją książkę?
Jak wspomóc promocję publikacji, by zarobić na niej jak najwięcej?
… i co dalej? Czyli w jaki sposób wykorzystać swoją publikację, umocnić pozycję eksperta?
Do książki w gratisie wydawnictwo Złote Myśli dokłada szablon książki, który można wykorzystać, aby publikacja była w pełni profesjonalna. Wystarczy wpisać swój tekst w odpowiednie miejsca i skorzystać z konkretnych wskazówek, a "bycie Mistrzem w Twojej dziedzinie może być w zasięgu ręki".
poniedziałek, 30 maja 2011
Zacznij pisać. Motywacyjny poradnik pisarza
Kolejna książka Katarzyny Krzan "Zacznij pisać. Motywacyjny poradnik pisarza" w formie e-booka. Poradnik obejmuje zagadnienia związane z rzemiosłem pisarza od motywacji przez warsztat aż po wydanie książki. Publikacja składa się z trzech części:
1. "Być pisarzem" - prawda o sobie jako twórcy, kilka porad motywujących do tworzenia, ciekawe ćwiczenia.
2. "Pisać, pisać, pisać" - autorka zmusza do pisania, pokazuje szereg chwytów warsztatowych dzięki którym przestaniesz marzyć o Wenie i zaczniesz po prostu pisać.
3. "Wydaj się" - część dla tych, którzy już napisali i chcą sprzedać swoją książkę. Pokazuje rynek książki elektronicznej, wiodących wydawców oraz tych, którzy mogą pomóc w promocji. Wypowiedzi właścicieli wydawnictw, portali literackich i społecznościowych.
Publikacja wydana w tym roku.

2. "Pisać, pisać, pisać" - autorka zmusza do pisania, pokazuje szereg chwytów warsztatowych dzięki którym przestaniesz marzyć o Wenie i zaczniesz po prostu pisać.
3. "Wydaj się" - część dla tych, którzy już napisali i chcą sprzedać swoją książkę. Pokazuje rynek książki elektronicznej, wiodących wydawców oraz tych, którzy mogą pomóc w promocji. Wypowiedzi właścicieli wydawnictw, portali literackich i społecznościowych.
Publikacja wydana w tym roku.
piątek, 27 maja 2011
Jak pisać i redagować - Poradnik Redaktora. Wzory Tekstów Użytkowych.

środa, 25 maja 2011
yWriter - program dla pisarzy

Umożliwia uporządkowanie pisanych książek, scenariuszy i innych opracowań. Program jest rozbudowany, ale prosty w obsłudze. Tworząc nowy projekt podajemy tytuł, autora, tworzymy rozdziały, dodajemy opisy scen, uwagi, notki, postacie, ich charakterystyki, dialogi itd. Dla copywriterów jest opcja ustalająca minimalną ilość znaków dziennie do wpisania, nie zrobienie których skutkuje komunikatem ostrzegawczym. Osobne okno stanowi edytor scen. Jest możliwość wydruku, tworzenia raportów, eksportu do RTF, TXT, HTML.
poniedziałek, 23 maja 2011
czwartek, 19 maja 2011
Jak stworzyć bestseller?
Na pewno potrzebna jest fabuła o mocnej i wyraźnej konstrukcji, ale łatwa do zapamiętania. Fabułę taką można streścić w jednym zdaniu.
Bestseller musi być emocjonalny a postacie kontrastujące: kochane kontra znienawidzone. Uczucie, dramat, śmiech i łzy. Starcie dobra ze złem.
Dobrze jest odkrywać przed czytelnikiem rejony, które się zna czyli pisać ze swojego doświadczenia. Wtedy autor jest przekonywujący. Np. Robin Cook piszący dreszczowce medyczne jest chirurgiem w Instytucie Chorób Oczu i Uszu w Massachusetts. Można opierać się na swoim doświadczeniu, ale również można zdobyć potrzebną wiedzę ucząc się pewnych zagadnień, wypytując ekspertów w danej dziedzinie itd. aby czuć się w temacie jak „ryba w wodzie”. Trzeba mieć „reporterską żyłkę”.
Bestseller czyta się szybko, więc pisarz musi myśleć filmowo. Myśleć scenami bez zbędnych opisów. Nie wolno znudzić czytelnika, akcja musi być wartka. Dlatego pisarze po napisaniu powieści często czytają i skreślają a następnie czytają i skreślają…
Akcja i charakterystyka postaci kosztem stylu.
No cóż, może i każda powieść rodzi się w bólach ale nie każda zostaje bestsellerem.
Qba
sobota, 14 maja 2011
Strona "Opowiadania.pl"
Ciekawą alternatywą dla piszących jest strona http://www.opowiadania.pl/ gdzie można zaistnieć, sprawdzić się jako pisarz oraz poczytać twórczość innych. Może właśnie dzięki temu portalowi ktoś Cię zauważy?
środa, 11 maja 2011
Wydawnictwo Poligraf - szansa dla debiutantów

System Wydawniczy Fortunet polega w największym skrócie na tym, że Autor finansuje w całości wydanie swojej książki, a wydawnictwo wydaje książkę i zajmuje się jej dystrybucją (m.in. poprzez sieć Empik - ponad 130 salonów sprzedaży w całej Polsce).
Te wpływy to 50% ceny detalicznej, umieszczonej na okładce książki (to Autor decyduje, jaka będzie to cena; reszta to marże hurtowników i księgarzy).
Myślę, że jest to szansa dla debiutantów.
wtorek, 10 maja 2011
Jak pisać - Pamiętnik rzemieślnika

"Dużo czytać. Jeszcze więcej pisać. Nie poddawać się. Wyłączyć telewizor. Być uczciwym wobec siebie i swoich bohaterów. Nie bać się krytyków. Nie lekceważyć gramatyki. Oszczędzać słowa" - radzi początkującym pisarzom słynny autor horrorów.
"Jak pisać Pamiętnik rzemieślnika" wyd. Prószyński i S-ka 2008r. 254 str.
środa, 2 marca 2011
Poznaj sekret jak pisać ebooki

czwartek, 24 lutego 2011
Jak napisać powieść
Kolejna książka z serii Ucz Się Sam to "Jak napisać powieść" autor Nigel Watts. W tej chwili unikat. Wydana przez wydawnictwo Literackie 1998r. 205str.
"Możesz nauczyć się rzemiosła pisarskiego, ale nauczycielem będziesz ty sam. Książka taka jak ta może okazać się nieoceniona - korzystaj z niej, niechaj ci służy na wszelkie sposoby, ale właściwa nauka zacznie się dopiero wtedy, gdy weźmiesz pióro do ręki i staniesz się swoim własnym instruktorem."

Nigel Watts - angielski powieściopisarz,
uniwersytecki wykładowca twórczego pisania
poniedziałek, 14 lutego 2011
Jak wydać książkę
Paweł Pollak w 2007r. wydał ciekawą pozycję pt. "Jak wydać książkę". Wyd. Nissaba, 116 str. Autor jest tłumaczem, pisarzem i wydawcą.
Czy wiesz, że jeśli wydawnictwo nie wyda napisanej czy przetłumaczonej przez ciebie książki, a podpisało z tobą umowę, musi ci wypłacić odszkodowanie? Autor tego poradnika takie odszkodowanie wywalczył. Opis wygranego procesu - demaskujący znanego i szanowanego wydawcę jako cwaniaka i oszusta - czyta się z zapartym tchem jak najlepszą powieść sensacyjną. Jakie jeszcze masz prawa jako autor czy tłumacz, o których nie wiesz? Na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy z wydawcą? Jak w ogóle znaleźć wydawcę? Dowiesz się z tego poradnika. Chcesz opublikować książkę własnym sumptem albo założyć wydawnictwo? Ten poradnik przystępnie informuje o procedurach założenia wydawnictwa i prowadzi przez poszczególne etapy procesu wydawniczego - od zakupienia praw autorskich do sprzedaży książki.
Praktyczny kurs pisarstwa
"Praktyczny kurs pisarstwa" to książka Katarzyny Krzan wydana przez wydawnictwo Złote myśli. Jest to już drugie wydanie tej książki przebudowane, wzbogacone, rozwinięte o nowe ćwiczenia i przykłady.
Od autorki:

- Katarzyna Krzan, autorka ebooka
piątek, 4 lutego 2011
Jak napisać powieść kryminalną
Z serii Ucz się Sam ukazało się kilka pozycji poświęconych pisastwu. Jedną z nich jest książka "Jak napisać powieść kryminalną" Lesley Grant-Adamson. Wydana przez Wydawnictwo Literackie w 1999r.
Lesley Grant - Adamson odkrywa tajniki tworzenia klasycznej powieści kryminalnej oraz jej rozmaitych wspólczesnych odmian. Jakie elementy skladają sie na dobry kryminal? Skąd brać pomysly? Jak zawiązać intrygę? Jak budować sylwetki bohaterów? Jak rozwinąć fabulę? Jak zdobywać potrzebne informacje? Jak doskonalić styl i stosować różne techniki narracyjne? Jak wybrnąć zsytuacji bez wyjścia? Oprocz prktycznych odpowiedzi na te pytania książka zawiera porady dotyczące nawiązywania kontaktow z wydawnictwem, wyjaśnia zasady redagowania tekstu i sporządzania korekty autorskiej (w aneksie tabela znaków korektorskich wraz z przykadami ich zasosowania).

[wyd. Literackie 1999]
sobota, 29 stycznia 2011
Autor 2.0

piątek, 28 stycznia 2011
Jak napisać świetną powieść
Wydawnictwo Zysk i S-ka w 2000r. wydało książkę Alberta Zuckermana "Jak napisać świetną powieść". 270 str. Książka w tej chwili niedostępna na rynku.

[Zysk i S-ka, 2000]
czwartek, 27 stycznia 2011
Będę pisarzem!

Warsztat pisarza
Najnowsza pozycja z roku 2010 dla pisarzy to "Warsztat pisarza - Jak pisać, żeby publikować" autorstwa Dwight V. Swain'a. Liczy 343 str. wydana przez wyd. AG-TEL. Jest to słynny amerykański podręcznik dla pisarzy.
Lojalnie uprzedzam - w tej książce będziemy zajmowali się wyłącznie jednym tematem: pisaniem, czyli twórczym procesem wyczarowywania opowieści literackiej, wywoływania jej niejako z głębin umysłu autora. Moim celem jest pokazanie adeptom pisarstwa, jak tego dokonać możliwie szybko i bezboleśnie.
Przedstawione tu techniki wykorzystywane są w sposób mniej lub bardziej świadomy przez pisarzy. Okazało się bowiem, że bardzo skutecznie pomagają stworzyć wciągające historie, które dobrze się czyta. A przecież to takie właśnie chcą pisać profesjonaliści. Techniki te, będące przede wszystkim narzędziami, nie wpływają na jakość artystyczna utworów powstałych przy ich użyciu.
Żaden pisarz nie wykorzystuje wszystkich opisanych tu metod. Żadnemu też nie udało się ich wszystkich pominąć. To, jak i czy w ogóle odgrywają swoją rolę, zależy wyłącznie od stosującej je osoby. Krótko mówiąc, oto chwyty i techniki publikującego pisarza.
To wszystko, co oferuje ta książka.
Dwight V. Swain
Przedstawione tu techniki wykorzystywane są w sposób mniej lub bardziej świadomy przez pisarzy. Okazało się bowiem, że bardzo skutecznie pomagają stworzyć wciągające historie, które dobrze się czyta. A przecież to takie właśnie chcą pisać profesjonaliści. Techniki te, będące przede wszystkim narzędziami, nie wpływają na jakość artystyczna utworów powstałych przy ich użyciu.
Żaden pisarz nie wykorzystuje wszystkich opisanych tu metod. Żadnemu też nie udało się ich wszystkich pominąć. To, jak i czy w ogóle odgrywają swoją rolę, zależy wyłącznie od stosującej je osoby. Krótko mówiąc, oto chwyty i techniki publikującego pisarza.
To wszystko, co oferuje ta książka.
Dwight V. Swain
Sztuka pisania
W 1996r. wydawnictwo Galaktyka wydało książkę pt. "SZTUKA PISANIA". Są to artykuły napisane dla Writer's Digest przez znanych pisarzy i wydawców. Z tej książki liczącej 288 str. można dowiedzieć się jak tworzyli najlepsi.
Dobra literatura budzi emocje czytelników, przyspiesza tętno, stawia pytania i podsuwa odpowiedzi. Jak tego dokonywać za pomocą słów radzi "Writer's Digest" - czasopismo od 75 lat uważane przez pisarzy za autorytatywne źródło wiedzy.
Świadomi, że mądre rady nigdy się nie starzeją, redaktorzy współczesnego "Writer's Digest" przesiali zawartość dawnych numerów i wybrali do tej książki to, co najlepsze. Są więc w niej zawsze aktualne wskazówki dotyczące pisania dialogu, których udziela Erle Stanley Gardner. Zasady charakterystyki postaci wyjaśnia Louis L'Amour, twórca bohaterów westernów. Młody Irving Wallace wspomina jak pisał artykuły, które już wtedy przynosiły mu sławę. W tajniki powieści grozy wprowadza czytelnika pisarz, stojący dopiero na progu sukcesu, dziś jeden z najsłynniejszych: Stephen King. Zdobywca Nagrody Pulitzera, Marc Connelly, przedstawia na kartach tej książki swoją teorię dramatopisarstwa. Isaac Asimov zastanawia się nad przyszłością zawodu pisarza. S.S. Van Dine wręcza klucz do opowieści niesamowitych. Harlan Ellison porusza temat powołania pisarskiego... a jest to zaledwie ułamek spisu treści.
Wśród autorów dzielących się swymi doświadczeniami znajdują się tacy mistrzowie, jak Michael Crichton, Pearl Buck, Kurt Vonnegut, Ray Bradbury, Upton Sinclair, Tornton Wilder, John Steinbeck, Robert Ludlum, James Michener i wielu, wielu innych.
[Galaktyka, 1996]

Świadomi, że mądre rady nigdy się nie starzeją, redaktorzy współczesnego "Writer's Digest" przesiali zawartość dawnych numerów i wybrali do tej książki to, co najlepsze. Są więc w niej zawsze aktualne wskazówki dotyczące pisania dialogu, których udziela Erle Stanley Gardner. Zasady charakterystyki postaci wyjaśnia Louis L'Amour, twórca bohaterów westernów. Młody Irving Wallace wspomina jak pisał artykuły, które już wtedy przynosiły mu sławę. W tajniki powieści grozy wprowadza czytelnika pisarz, stojący dopiero na progu sukcesu, dziś jeden z najsłynniejszych: Stephen King. Zdobywca Nagrody Pulitzera, Marc Connelly, przedstawia na kartach tej książki swoją teorię dramatopisarstwa. Isaac Asimov zastanawia się nad przyszłością zawodu pisarza. S.S. Van Dine wręcza klucz do opowieści niesamowitych. Harlan Ellison porusza temat powołania pisarskiego... a jest to zaledwie ułamek spisu treści.
Wśród autorów dzielących się swymi doświadczeniami znajdują się tacy mistrzowie, jak Michael Crichton, Pearl Buck, Kurt Vonnegut, Ray Bradbury, Upton Sinclair, Tornton Wilder, John Steinbeck, Robert Ludlum, James Michener i wielu, wielu innych.
[Galaktyka, 1996]
Każdy człowiek ma potrzebę opowiadania różnych historii. Nie każdy lubi je jednak zapisywać. Ten blog jest dla tych, którzy marzą o pisaniu. Chcieliby kiedyś zobaczyć swoją książkę w druku albo przynajmniej opowiadanie w jakimś periodyku. Wszystko przed nami. Ja też o tym marzę. Dlatego tutaj postaram się zebrać materiały potrzebne do pisania. W późniejszej fazie postaram się zebrać ciekawe wydawnictwa. Czas na spełnienie swoich marzeń.
Subskrybuj:
Posty (Atom)